img

Układanie płytek klinkierowych


W trzecim etapie na tak przygotowane podłoże przyklejamy płytki, używając specjalnie do tego przeznaczonego kleju. Przed rozpoczęciem układania płytek na ociepleniu ze styropianu trzeba się upewnić, czy styropian jest kotwiony. Warto podkreślić, że styropian można kotwić także na końcu prac murarskich, bezpośrednio przed położeniem płytek.

Aby elewacja z płytek klinkierowych była nie do odróżnienia od fasady murowanej z cegieł, przy układaniu płytek powinno się pamiętać o „upozorowaniu” wiązania. Najlepiej wybrać tzw. wiązanie dzikie, przy którym na 1 m2 powierzchni ściany układa się nieregularnie około 5 główek (strona licowa całej cegły).

W celu uzyskania wrażenia ceglanego muru, jako główkę w wiązaniu umieszcza się płytkę elewacyjną przyciętą np. szlifierką z tarczą diamentową. Urządzanie płytek klinkierowych. Płytki klinkierowe to odwieczny a estetyczny budulec wykończeniowy, jaki po zestawieniu konstruuje nawierzchnię rzeczowo nie do odróżnienia od muru z cegieł.

Z tego asumptu płytki są otwarcie traktowane na elewacjach, zarówno w przypadku odmiennych budynków, jak i poddawanych odnowy. Płytki są tychże zachwycającym podejściem we wnętrzach, gdyż są sporo cieńsze niżże cegła a dzięki temu bardziej praktyczne, jeśliby klinkierem potrzebujemy stracić np.

granicę albo jej kawałek. Sposób urządzania płytek klinkierowych na elewacjach a wewnątrz pomieszczeń jest w maksymie taki sam. Montaż płytek rozpoczynamy od przygotowania podłoża, tak ażeby było równe a wymowne. Przede każdym trzeba je przemyć z kurzu, zabrudzeń oraz ewentualnie innych faktorów.

Na tak przygotowywaną powierzchnię nanosimy nawierzchnię klajstru, przeznaczonego ponadplanowo do mocowania płytek. Następujące stopnie płytek naklejamy zaczynając od naroży, przy czym na kątach wystawia się użycie dodatkowych płytek kątowych. Między rzędami trzeba uchować odstępy na spoinę, o szerokości ok.

10 mm. Fugowanie możemy począć, gdy tylko klejże się skrępuje. Wszelkie końcówki po zaprawie odwołujemy za podporą ponadplanowej szczotki. Po oczyszczeniu zapory z nadmiaru zaprawy powinnaś odczekać 2-3 dni, iżby każde materiały miały czas stale się związać.